Přehled zajímavých technik háčkování
Vyzkoušíš je všechny?
Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno se dá háčkem vytvořit? 🧶 Možná se právě učíte háčkovat, nebo se chcete posunout dál než k základním sloupkům. Ať už jste na začátku nebo háčkujete roky, určitě se vám hodí malý přehled technik háčkování.
Představím vám ty nejzajímavější techniky háčkování, které můžete potkat po celém světě. Některé jsou jednoduché a zvládnete je hned, jiné vám zaberou více času než se je naučíte, ale výsledek vám určitě udělá radost. Tak co, kterou vyzkoušíte jako první?
Proč je dobré znát techniky háčkování?
- získáte víc možností při hledání návodů na vaše ručně háčkované výrobky
- naučíte se rozeznávat jednotlivé techniky háčkování
- budete si víc užívat samotné háčkování, protože každá technika má své kouzlo
Já jsem se učila háčkovat od babičky, která mě jako malé ukazovala jak se háčkují základní sloupky a také základní tuniský vzor. Pamatuji si na svojí první nekonečnou žluto bílou šálu, která se různě rozšiřovala a zužovala, ale i tak jsem jí moc ráda nosila. Pak jsem se háčku dlouho vyhýbala a více pletla. Před pár lety jsem se setkala s návodem na háčkovaný šátek a opět jsem se rozhodla k háčkování vrátit. Postupem času jsem objevovala další techniky a začala se je učit. Nejvíce mě nadchlo tuniské a mozaikové háčkování. Mozaikovým vzorům se nyní věnuji nejvíce.
Základní druhy háčkování, které byste měli znát
Filetové háčkování
Vzory vznikají použitím háčkovaných plných a prázdných čtverečků. Díky jednoduchosti si můžete nakreslit svoje vzory nebo už hotové jednoduše kombinovat. Jsou ideální třeba na dečky, ubrusy, záclony nebo povlaky na polštáře. Filetové bordury můžete použít jako ozdobu na ručníky, dětské prádlo nebo lem letních šatů. Díky jednoduchosti můžete velice rychle vyrobit i menší dárky pro své blízké.
Tuniské háčkování
Tuniské vzory připomínají pleteninu, ale jsou háčkované. Hodí se na šály, deky, ale můžete si touto technikou uháčkovat třeba svetr nebo vestu. Háčkujeme na háčku, který je k tomu určený. Háčky jsou delší než běžné a můžou být s lankem. Ty se používají na větší výrobky. Tuniské vzory se dají háčkovat i dokola, ale musíte použít speciální háček k tomu určený.
Irské háčkování
Náročná krajková technika, která vyžaduje hodně trpělivosti. Vzory vznikají spojováním menších háčkovaných motivů speciální háčkovanou síťkou. Na krajku se používají jemnější příze, ale v dnešní době se můžete setkat i se vzory, které jsou použité na kabelkách nebo na kabátech.
Mozaikové háčkování
Barevné vzory bez nutnosti měnit příze během řady. Mozaika se totiž háčkuje v řadách pouze s jednou barvou. Díky jednoduchosti je vhodná i pro začátečníky, protože na základní techniku potřebujete umět háčkovat pouze krátký a dlouhý sloupek. Vzory jsou skvělé na deky nebo polštáře, ale dají se použít i na šály nebo svetry.
Tapestry háčkování
Používá se na obrázky nebo nápisy a proto tuto techniku určitě poznáte. Háčkuje se více barvami současně a příze se nestříhá, ale vede uvnitř sloupků. Obrázky můžete háčkovat i dokola a proto se hodně používá například na tašky.
Broomstick lace
Krajková technika kdy pomocí velké jehly nebo pravítka vznikají při háčkování smyčky, které se sháčkují krátkým sloupkem do vzoru. Ideální na šály nebo vzdušné topy.
Hairpin lace
Na tyto vzory potřebujete kromě háčku i speciální vidlici, na které se uháčkují jednotlivé pruhy. Ty se pak sháčkují do větších pruhů a používají se například na šály. Jemnější proužky můžete použít jako vsadky mezi běžně háčkované vzory.
Corner-to-corner (C2C)
Hodně oblíbená technika, která se používá i na větší výrobky jako jsou deky. C2C je zkratka anglického corner to corner, což v překladu znamená něco jako od rohu k rohu. Začíná se háčkovat v jednom rohu, který se postupně rozšiřuje až na šířku, kterou potřebujete. Následně se sloupky ubírají a tak získáte čtverec nebo obdélník. Tuto techniku můžete použít na deky, koberečky, prostírání na stůl a nebo na povlaky polštářků. Hotový vzor tvoří skupinky dlouhých sloupků, které vytváří malé čtverečky. Díky tomu můžete háčkovat každý čtvereček jinou barvou a tvořit krásné barevné vzory.
Kterou techniku vyzkoušet jako první?
Pokud s háčkováním začínáte musíte se naučit jako první základní techniku, tedy krátké a dlouhé sloupky. Pak můžete zkusit například filetové háčkování. Rychle uvidíte výsledek a pracujete s jednoduchým opakováním. Mírně pokročilé háčkařky si určitě zamilují tuniskou nebo mozaikovou techniku. Pokud chcete něco extra, zkuste například broomstick nebo irského háčkování.
Kde najdeš návody, videonávody a kurzy ?
Každou z těchto technik se můžeš naučit i z pohodlí domova!
Na mém webu najdeš kurzy a návody pro začátečníky i pokročilé, včetně videí a PDF návodů.
Závěr
Háčkování není jen koníček, je to terapie, radost, tvoření a někdy i láska na celý život. Vyzkoušejte některou z technik, které jsem vám dnes ukázala, a nebojte se experimentovat. Každá má své kouzlo.
Kterou z nich zkusíš jako první ? Napiš mi nebo se pochlub v naší FB skupině Háčkování a pletení s Blankou, moc ráda se podívám!