Kdy vzniklo Háčkování?

O historii háčkování
Pohoda s kafem a vlnou

Historie háčkování

Háčkování je řemeslo, které provází lidskou kreativitu již po mnoho staletí. Tato ruční práce má bohatou historii, přestože přesný původ není zcela znám. Existují však archeologické nálezy, které naznačují, že háčkování bylo známo již v době bronzové, díky fragmentům jednoduchých háčkovaných sítí nalezených v různých částech světa, jako například v Jižní Americe, Africe, Turecku a Číně.

První prokazatelně háčkované ozdoby se objevily na konci 16. století, kdy ženy začaly háčkovat ozdobné lemy, které připomínaly dnešní vzory. 

Prvním písemným záznamem o háčkování je tzv. “ovčácké pletení” zmíněné v knize “Paměti horalky” od Elizabeth Grantové, vydané v roce 1812. Postupem času se objevovaly další háčkované vzory, které byly zveřejňovány v časopisech a publikacích, jako například v holandském časopise Penelopé v roce 1824 a publikaci “Zimní dárky” v 19. století. V té době se háčkování běžně vyučovalo na dívčích školách, a tak ženy byly dobře obeznámeny s instrukcemi o háčkování.

Dnes máme v této oblasti mnoho výhod, které nám poskytují moderní technologie a dostupnost informací. Internet a sociální sítě umožňují háčkařkám z celého světa sdílet své nápady, techniky a vzory. Online komunity, blogy, fóra a skupiny zaměřené na háčkování poskytují platformu pro diskusi, vzájemnou inspiraci a sdílení znalostí.

Díky internetovým obchodům a digitálním platformám je snadné získat přístup k různým háčkovaným vzorům. Existuje obrovské množství webových stránek, které nabízejí široký výběr vzorů pro různé úrovně a styly. Navíc, s rostoucím množstvím instruktážních videí a tutoriálů, můžou háčkařky získat vizuální a krok za krokem vedení při učení se novým technikám a zdokonalování svých dovedností.

 Máme také možnost učit se z  knih a časopisů zaměřeným na háčkování. Tyto publikace obsahují nejen různorodé vzory od talentovaných designérů, ale také inspirativní články a užitečné tipy pro milovníky této techniky..

Díky široké škále dostupných zdrojů a informací máme dnes obrovskou inspiraci a možnosti v oblasti háčkování. Bez ohledu na to, zda se zajímáte o tradiční vzory nebo experimentujete s moderními trendy, existuje nepřeberné množství možností a zdrojů, které vám pomohou objevit a rozvíjet váš talent a vášeň pro háčkování.

 

Líbí se ti článek? Sdílej

Facebook
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kniha Kaleidoskop šátků, háčkování

Kniha Kaleidoskop šátků je stále v prodeji a může být krásným dárkem pro vaše tvořilky.

Nové články

Kategorie

Další články