Příběh za každým očkem

Nedávno jsem přemýšlela o tom, proč vlastně pletu a háčkuju a jak moc mi to mění život. Nejen že mi to přináší radost a pohodu, ale také jsem díky tomu potkala spoustu úžasných lidí. Chceš vědět víc? Tak pojď, povím ti o tom!
Žena která plete

Jak pletení a háčkování mění můj život

Nedávno jsem přemýšlela o tom, proč vlastně pletu a háčkuju a jak moc mi to mění život. Nejen že mi to přináší radost a pohodu, ale také jsem díky tomu potkala spoustu úžasných lidí. Chceš vědět víc? Tak pojď, povím ti o tom!

Pletení a háčkování jako meditace 

Když o tom tak přemýšlím,  pletení a háčkování je pro mě taková meditace. Představ si to – sedíš na gauči, venku možná prší, ty máš v ruce jehlice a pomalu vytváříš něco nového. Úplně vypneš, zapomeneš na všechny starosti a prostě jen pleteš. Když je projekt složitější, poslouchám podcasty nebo hudbu, ale také sleduji cestopisné dokumenty. Tohle mi pomáhá se soustředit a najít vnitřní klid.

Ruční práce se učím už od mala a tak je to jako vrátit se k něčemu jednoduchému a přirozenému, což je v dnešní uspěchané době plné technologií vzácné. Každé očko je malý krok k něčemu většímu a to mě vždycky zklidní. Také je zajímavé, jak se tělo přizpůsobí rytmu pletení – ruce se pohybují automaticky a mysl může bloudit nebo se soustředit na hudbu či podcast. Je to skvělý způsob, jak si na chvíli odpočinout od světa a najít si svůj vlastní klid.

Spojení s komunitou

Není to ale jen o samotném pletení. Díky tomu jsem poznala spoustu skvělých žen. Je úžasné, jak nás pletení dokáže spojit. Potkáváme se online s dalšími pletařkami, vyměňujeme si zkušenosti, tipy a triky. Máme naši malou komunitu na FB, kde si můžeme povídat o všem co zrovna potřebujeme a je to také místo plné inspirace. Je to milé neviditelné propojení a jsem velice ráda, že nám je ve skupině dobře.

Setkání s těmito ženami je vždy inspirativní. Každá má svůj vlastní styl a své techniky, a je úžasné vidět, jaké projekty vytvářejí. Je to také jeden z důvodů, proč jsem začala připravovat společné projekty a je skvělé, že si můžeme navzájem pomoci, když se někdo zasekne na nějakém vzoru nebo potřebuje radu ohledně materiálu. Tyto chvíle jsou opravdu vzácné a přinášejí do mého života hodně radosti a přátelství.

Cesta k trpělivosti

Jedna z věcí, kterou jsem si uvědomila je, že pro mě je pletení hlavně o celém procesu. Mívala jsem často rozdělaných několik projektů najednou, ale v poslední době jsem se naučila každý svůj nápad který začnu i ukončit. Je mi totiž pak líto párat, protože vím, že pokud nějaký projekt odložím budu mít problém se k němu vrátit. Proto začínám až když mám promyšlený postup. Stává se i že výrobek vypářu a začnu znovu. Baví mě samotný proces – vytvářet něco svýma rukama, experimentovat s různými vzory a přízemi. A když se pak něco opravdu povede, jsem spokojená.

Pletení nás učí trpělivosti a toleranci k chybám. Je to sice skvělý způsob, jak se naučit přijímat nedokonalosti a vidět krásu v procesu samotném, ale já jsem tvrdohlavá a chci aby každý můj výrobek byl perfektní. Když pracuji na něčem novém, nejde jen o to něco uplést, ale užít si vše kolem. Každý nový vzor nebo technika je výzva a zároveň příležitost k učení. Pokud něco vypářu a začnu znovu, je to připomínka, že chyby nejsou konec světa, ale součást učení a růstu.

Zklidnění, terapie a osobní růst

Pletení mi také hodně pomohá zklidnit se a srovnat si myšlenky. Je to pro mě taková forma terapie. Když mám špatný den nebo se cítím vystresovaná, vezmu si jehlice nebo háček.  Navíc pletení posiluje jemnou motoriku a udržuje moje ruce v kondici, což je super bonus.

Mám také pocit, že pletení mi pomáhá lépe zvládat stres. Každé očko, které vytvořím, mě přibližuje k pocitu klidu a vyrovnanosti. A není to jen o tom, že něco tvořím – je to také o tom, jak pletení zapojuje mozek a ruce dohromady. Každý projekt, i ten nejjednodušší, mi dává pocit úspěchu a pomáhá mi růst jak osobně, tak řemeslně.

Naše první kroky k pletení a háčkování

Každá z nás má svůj příběh o tom, jak se k pletení nebo háčkování dostala. Pro mě to byla moje babička, která mě naučila první sloupky a také mě pomáhala uplést vestu. Pamatuju si, jak jsme ještě s bratrem seděli a ona nám trpělivě ukazovala, jak na to. Také maminka pro mě byla hodně inspirativní, protože u nás jsem už několikátá generace, která miluje ruční práce. Byly to úžasné chvíle, které mě navždy ovlivnily.

Znám ale i spoustu lidí, kteří se učili sami – z knih, videí na YouTube nebo online kurzů. Je úžasné, jak moderní technologie umožňují přístup k těmto dovednostem a jak můžeme být součástí globální pletařské komunity, i když jsme každý na jiném konci světa. Ať už jsme začínali jakkoliv, důležité je, že jsme našli něco, co nás baví a naplňuje. Každá nová pletařka  nebo háčkařka  přináší do této komunity nové nápady a perspektivy, což ji činí ještě bohatší a pestřejší. Určitě jste si všimli, že se přidávají i muži a to je skvělé.

Na závěr

Ať už nás do světa pletení a háčkování přivedlo cokoli, jedno je jisté – tato činnost nám všem přináší obrovskou radost a pocit uspokojení. Je to něco víc než jen koníček. Je to způsob, jak se zklidnit, najít nové přátele, vyjádřit svou kreativitu a vytvořit něco krásného. Pletení a háčkování nám umožňuje  tvořit něco hmatatelného a smysluplného, což je v dnešní digitální době nesmírně hodnotné. Takže pokud ještě nepleteš nebo neháčkuješ, doporučuju to zkusit. Nikdy nevíš, možná ti to změní život, tak jako mně.

Doporučuji :

Youtube kanál Blanche Creates

Návody na pletené a háčkované výrobky

Kurzy pletení a háčkování : Mozaikové háčkování , Upleť si raglán na míru

Líbí se ti článek? Sdílej

Facebook
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kniha Kaleidoskop šátků, háčkování

Kniha Kaleidoskop šátků je stále v prodeji a může být krásným dárkem pro vaše tvořilky.

Nové články

Kategorie

Další články

Ručně pletené svetry AI obrázek

Objevte kouzlo pletených svetrů

Objevte různé střihy a techniky pletení svetrů v tomto malém průvodci. Pomůže vám při výběru střihu pro vaše nové pletené projekty. Přihlaš se do online kurzů a zdokonal své pletení !

Žena která plete

Příběh za každým očkem

Nedávno jsem přemýšlela o tom, proč vlastně pletu a háčkuju a jak moc mi to mění život. Nejen že mi to přináší radost a pohodu, ale také jsem díky tomu potkala spoustu úžasných lidí. Chceš vědět víc? Tak pojď, povím ti o tom!